Plugins - WP-Optimize – Cache, Compress images, Minify &amp - en to ja_JP translation catalogue (730 entries)

en: %1$d of %2$d network-wide transient option found | %1$d of %2$d network-wide transient options found
ja_JP[0]: サイトネットワーク全体の Transient オプションの%2$d個のうち%1$d個が見つかりました

en: %1$s out of %2$s URL preloaded | %1$s out of %2$s URLs preloaded
ja_JP[0]: %1$s / %2$s の URL をプリロードしました

en: %1$sRead the full WP-Optimize documentation%2$s, or if you have any questions, please ask %3$sPremium support%4$s
ja_JP: %1$sWP-Optimize の完全なドキュメントを読む%2$s、または質問がある場合は %3$sプレミアムサポート%4$s にお問い合わせください

en: %1$sScheduled cleaning disabled%2$s
ja_JP: %1$sスケジュールされたクリーニングは無効です%2$s

en: %1$sTotal clean up overall: %2$s%3$s
ja_JP: %1$s全体のクリーンアップ合計: %2$s%3$s

en: %d minutes
ja_JP: %d分

en: %d url found. | %d urls found.
ja_JP[0]: %d個の URL が見つかりました。

en: %s Table | %s Tables
ja_JP[0]: %sテーブル

en: %s Trackback found | %s Trackbacks found
ja_JP[0]: %s個のトラックバックが見つかりました

[ctx: %s are examples of path using the wildcard *]
en: e.g. %1$s or %2$s
ja_JP: 例: %1$s または %2$s

en: %s auto draft deleted | %s auto drafts deleted
ja_JP[0]: %s個の自動下書きを削除しました

en: %s auto draft post in your database | %s auto draft posts in your database
ja_JP[0]: %s個のデータベースに存在する自動下書き投稿

en: %s comment removed from Trash | %s comments removed from Trash
ja_JP[0]: %sコメントをゴミ箱から削除しました

en: %s compressed images were restored from their backup
ja_JP: バックアップから %s 枚の圧縮画像を復元しました。

en: %s corrupted table found | %s corrupted tables found
ja_JP[0]: %s個の破損したテーブルが見つかりました

[ctx: %s is replaced by a link tag]
en: PS - check out our new improved Premium version %1$shere%2$s.
ja_JP: PS - 改良された新しいプレミアムバージョンを %1$sこちら%2$s でご確認ください。

en: %s network-wide transient option deleted | %s network-wide transient options deleted
ja_JP[0]: %s ネットワーク全体の一時的なオプションが削除されました

en: %s orphaned attachment deleted | %s orphaned attachments deleted
ja_JP[0]: %s個の孤立した添付ファイルを削除しました

en: %s orphaned attachment found | %s orphaned attachments found
ja_JP[0]: %s個の孤立した添付ファイルが見つかりました

en: %s orphaned relationship data deleted | %s orphaned relationship data deleted
ja_JP[0]: %s個の孤立した関連データが削除されました

en: %s orphaned relationship data in your database | %s orphaned relationship data in your database
ja_JP[0]: %d個の孤立したデータがデータベースに存在します

en: %s orphaned table deleted | %s orphaned tables deleted
ja_JP[0]: %s件の孤立テーブルを削除しました

en: %s pingback deleted | %s pingbacks deleted
ja_JP[0]: %s個のピンバックを削除しました

en: %s pingback found | %s pingbacks found
ja_JP[0]: %s個のピンバックが見つかりました

en: %s post removed from Trash | %s posts removed from Trash
ja_JP[0]: %s項目をゴミ箱から削除しました

en: %s post revision deleted | %s post revisions deleted
ja_JP[0]: %s個の投稿リビジョンを削除しました

en: %s post revision in your database | %s post revisions in your database
ja_JP[0]: %s個のデータベースに存在する投稿リビジョン

en: %s spam comment deleted | %s spam comments deleted
ja_JP[0]: %s個のスパムコメントを削除しました

en: %s spam comment found | %s spam comments found
ja_JP[0]: %s個のスパムコメントが見つかりました

en: %s table repaired | %s tables repaired
ja_JP[0]: %s件のテーブルを修復しました

en: %s trackback deleted | %s trackbacks deleted
ja_JP[0]: %s個のトラックバックを削除しました

en: %s transient option deleted | %s transient options deleted
ja_JP[0]: %s個の transient オプションを削除しました

en: %s trashed comment found | %s trashed comments found
ja_JP[0]: %d件のゴミ箱内のコメントが見つかりました

en: %s trashed post in your database | %s trashed posts in your database
ja_JP[0]: データベース内のゴミ箱にある投稿%s件

en: %s unapproved comment deleted | %s unapproved comments deleted
ja_JP[0]: %s個の未承認のコメントを削除しました

en: %s unapproved comment found | %s unapproved comments found
ja_JP[0]: %s個の未承認のコメントが見つかりました

en: %s unused Akismet comment meta rows in your database | %s unused Akismet meta rows in your database
ja_JP[0]: データベース内に未使用の Akismet メタ行が%s件あります

en: %s unused akismet comment metadata item removed | %s unused akismet comment metadata items removed
ja_JP[0]: %s個の未使用の akismet コメントメタデータを項目を削除しました

en: %s unused comment metadata item removed | %s unused comment metadata items removed
ja_JP[0]: %s個の未使用のコメントメタデータ項目を削除しました

en: (%d files)
ja_JP: (%d個のファイル)

en: (any)
ja_JP: (いずれか)

en: 20% off - Black Friday Sale
ja_JP: 20%オフ - ブラックフライデーセール

en: 20% off - New Year Sale
ja_JP: 20%オフ - 新春セール

en: 20% off - Spring Sale
ja_JP: 20%オフ - スプリングセール

en: 20% off - Summer Sale
ja_JP: 20%オフ - サマーセール

en: A more advanced scheduling system to make regular routine optimizations whenever you prefer
ja_JP: 必要に応じて、より高度なスケジューリングシステムで、定期的にルーチンを最適化する

en: A total of %d image(s) were successfully compressed in this iteration.
ja_JP: この反復操作で合計%d個の画像が正常に圧縮されました。

en: Accepted
ja_JP: 承認済み

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Activate scheduled cache preloading
ja_JP: キャッシュプリロード予約を有効にする

en: Active
ja_JP: 有効

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add logging destination
ja_JP: 記録先を追加

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Advanced options
ja_JP: 高度な設定

en: Advanced settings
ja_JP: 詳細設定

en: All URLs were preloaded into cache successfully
ja_JP: すべての URL をキャッシュにプリロードしました

en: All the compressed images for the site %s were successfully marked as uncompressed.
ja_JP: サイト %s のすべての圧縮済みの画像が未圧縮としてマークされました。

en: All the compressed images were successfully marked as uncompressed.
ja_JP: すべての圧縮済みの画像が未圧縮としてマークされました。

en: An unexpected response was received.
ja_JP: 予期しない応答が受信されました。

en: Any CSS files that match the paths below will be loaded asynchronously.
ja_JP: 以下のパスに一致する CSS ファイルは非同期に読み込まれます。

en: Apply
ja_JP: 適用する

en: Are you sure you want to remove this logging destination?
ja_JP: このログの記録先を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure?
ja_JP: 本当に実行しますか ?

en: Ask a pre-sales question
ja_JP: 購入前に質問する

en: Asynchronously load the Font Awesome CSS file
ja_JP: Font Awesome の CSS ファイルを非同期で読み込む

en: Asynchronously load the Font Awesome stylesheet using JavaScript
ja_JP: Font Awesome のスタイルシートを JavaScript を使って非同期で読み込む

en: Attempt to create subfolder within cache directory failed
ja_JP: キャッシュディレクトリ内のサブフォルダー作成に失敗しました

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Auto backup option updated.
ja_JP: 自動バックアップ設定を更新しました。

en: Automatic backup before optimizations
ja_JP: 最適化前の自動バックアップ

en: Automatically compress newly-added images
ja_JP: 新しく追加された画像を自動的に圧縮する

en: Automatically delete image backups after
ja_JP: この期間の経過後に画像バックアップを自動で削除する

en: Average savings per image
ja_JP: 画像ごとの平均節約容量

en: Back to Plugins.
ja_JP: プラグインに戻る。

en: Back up, update and manage multiple WordPress websites centrally.
ja_JP: 複数の WordPress サイトを一元的にバックアップ、更新、管理します。

en: Background images
ja_JP: 背景画像

en: Backing up original image
ja_JP: オリジナル画像のバックアップ中

en: Backup before running optimizations
ja_JP: 最適化を実行する前にバックアップする

en: Backup original
ja_JP: オリジナルをバックアップ

en: Backup original images
ja_JP: オリジナル画像のバックアップ

en: Bad Request
ja_JP: 不正なリクエスト

en: Before saving, you need to complete the currently incomplete settings (or remove them).
ja_JP: 保存する前に、現在の不完全な設定を完了（または削除）する必要があります。

en: Belongs to:
ja_JP: 次に属しています:

en: Best image quality
ja_JP: 最高画質

en: Browser static caching settings already exists in the .htaccess file
ja_JP: ブラウザーの静的キャッシング設定が .htaccess ファイルにすでに存在しています

en: Browser static file caching headers are currently %s.
ja_JP: ブラウザーの静的ファイルキャッシングヘッダーは現在 %s です。

en: Browser static file caching settings (via headers)
ja_JP: ブラウザーの静的ファイルキャッシュ設定 (ヘッダー経由)

en: Browser static file caching uses HTTP response headers to advise a visitor's browser to cache non-changing files for a while, so that it doesn't attempt to retrieve them upon every visit.
ja_JP: ブラウザーの静的ファイルキャッシュは、HTTP レスポンスヘッダを使用して、訪問者のブラウザーに変更のないファイルをしばらくの間キャッシュするように指示します。これは、訪問の度にそれらを取得しようとしないようにするためです。

en: CDN Options
ja_JP: CDN オプション

en: CSS files
ja_JP: CSSファイル

en: CSS options
ja_JP: CSS オプション

en: Cache
ja_JP: キャッシュ

en: Cache Gravatars
ja_JP: キャッシュ Gravatar

en: Cache deleted.
ja_JP: キャッシュが削除されました。

en: Cache lifespan
ja_JP: キャッシュの期間

en: Cache settings
ja_JP: キャッシュ設定

en: Cache size
ja_JP: キャッシュサイズ

en: Cache size:
ja_JP: キャッシュサイズ:

en: Cache supports WPML multilingual plugin and multiple currencies for WooCommerce
ja_JP: キャッシュは WPML 多言語プラグインと WooCommerce での複数の通貨に対応しています

en: Cache video preview
ja_JP: 動画プレビューをキャッシュ

en: Cache your page and post for even more speed.
ja_JP: ページをキャッシュして、投稿をさらに高速化します。

en: Caching
ja_JP: キャッシュ中

en: Caching is disabled
ja_JP: キャッシュは無効です

en: Caching is enabled
ja_JP: キャッシュは有効です

en: Can keep EXIF data
ja_JP: EXIF データを保持可能

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancelling...
ja_JP: キャンセル中 ...

en: Check
ja_JP: 確認

en: Check status again
ja_JP: ステータスをもう一度確認する

en: Choose from a number of advanced options, like the ability to optimize individual DB tables
ja_JP: 個別の DB テーブルを最適化する機能など、多くの高度なオプションから選択できます。

en: Choose how to include Font Awesome (only available if it has 'font-awesome' in the url):
ja_JP: Font Awesome を含める方法を選択 (URL に "font-awesome" が含まれている場合のみ利用可能です):

en: Clean all auto-draft posts
ja_JP: すべての自動下書き投稿をクリーンアップ

en: Clean all post revisions
ja_JP: すべての投稿リビジョンをクリーン

en: Clean all trashed posts
ja_JP: すべてのゴミ箱内の投稿をクリーンアップ

en: Clean auto draft posts which are older than %s weeks
ja_JP: %s 週間以上経過した自動下書きの投稿をクリーンアップする

en: Clean orphaned relationship data
ja_JP: 孤立したデータのクリーン

en: Clean post revisions which are older than %d weeks
ja_JP: %d週以上前の投稿リビジョンをクリーン

en: Clean trashed posts which are older than %d weeks
ja_JP: %d週以上前にゴミ箱に移動した投稿をクリーンアップ

en: Clear compression statistics
ja_JP: 圧縮された統計をクリア

en: Clears out unnecessary data, cleans up your tables and retrieves space lost to data fragmentation.
ja_JP: 不要なデータを消去し、テーブルをクリーンアップして、データの断片化で失っていた容量を回復します。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Cloudflare settings
ja_JP: Cloudfare 設定

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comment ID
ja_JP: コメント ID

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Comments have now been disabled on all current and previously published posts.
ja_JP: 現在のコメントと以前に公開された投稿のコメントが無効になりました。

en: Comments have now been enabled on all current and previously published posts.
ja_JP: コメントは、現在および過去に公開されたすべての投稿で有効になりました。

en: Compress
ja_JP: 圧縮

en: Compress Image
ja_JP: 画像を圧縮

en: Compress images
ja_JP: 画像を圧縮

en: Compress the selected images
ja_JP: 選択した画像を圧縮する

en: Compress your images for a much faster page load.
ja_JP: 画像を圧縮して、ページの読み込みを大幅に高速化します。

en: Compressed
ja_JP: 圧縮済み

en: Compressing images
ja_JP: 画像の圧縮中

en: Compression options
ja_JP: 圧縮設定

en: Compression service
ja_JP: 圧縮サービス

en: Conditional tags to exclude from caching
ja_JP: キャッシュ対象から除外する条件分岐タグ

en: Conflict
ja_JP: コンフリクト

en: Connecting to API server
ja_JP: API サーバーへの接続中

en: Connecting to the Smush API server, please wait
ja_JP: Smush API サーバーに接続しています。お待ちください

en: Continue
ja_JP: 続ける

en: Continue?
ja_JP: 続けますか ?

en: Control with WP-CLI
ja_JP: WP-CLI による制御

en: Convert to InnoDB
ja_JP: InnoDB に変換

en: Cookies which, if present, will prevent caching (one per line)
ja_JP: キャッシュ対象から除外する Cookie (1行に1つ)

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy to clipboard failed, please do it manually
ja_JP: クリップボードへのコピーに失敗しました。手動で行ってください

en: Created
ja_JP: 作成

en: Creating tasks for preload site urls.
ja_JP: サイト URL プリロードのタスクを作成中です。

en: Current cache path:
ja_JP: 現在のキャッシュパス:

en: Current cache size:
ja_JP: 現在のキャッシュサイズ:

en: Current cache size: %s
ja_JP: 現在のキャッシュサイズ: %s

en: Current cache:
ja_JP: 現在のキャッシュ:

en: Currently: %s
ja_JP: 現在: %s

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Daily
ja_JP: 毎日

en: Data Size
ja_JP: データサイズ

en: Database
ja_JP: データベース

en: Database cleaning
ja_JP: データベースのクリーニング

en: Database name:
ja_JP: データベース名:

en: Date
ja_JP: 日付

en: Days
ja_JP: 日

en: Defer jQuery
ja_JP: jQuery の延期

en: Defer loading
ja_JP: 読み込みの延期

en: Defer method:
ja_JP: 延期方法:

en: Delay JS
ja_JP: 遅延 JS

en: Delay JavaScript
ja_JP: 遅延 JavaScript

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete all backup images now
ja_JP: すべての画像バックアップを削除する

en: Delete orphaned database tables
ja_JP: 孤立したデータベーステーブルを削除する

en: Deletes the entire cache contents but keeps the page cache enabled.
ja_JP: キャッシュコンテンツ全体を削除しますが、ページキャッシュは有効のままにします。

en: Deleting %s orphaned table was unsuccessful | Repairing %s orphaned tables were unsuccessful
ja_JP[0]: 孤立テーブル%s個の処理に失敗しました

en: Deleting...
ja_JP: 削除しています...

en: Destination
ja_JP: 宛先

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Disable or enable avatars for users.
ja_JP: ユーザーのアバターを無効化または有効化します。

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Dismiss (for %s months)
ja_JP: 非表示 (%sヶ月間)

en: Download debug log
ja_JP: デバッグログをダウンロード

en: Download log file
ja_JP: ログファイルをダウンロード

en: Download logs
ja_JP: ログをダウンロードする

en: Download report
ja_JP: レポートをダウンロード

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Enable Google Analytics
ja_JP: Google アナリティクスを有効化

en: Enable Lazy-loading with WP-Optimize Premium.
ja_JP: WP-Optimize Premium なら遅延読み込みを有効化できます。

en: Enable Minify
ja_JP: 圧縮を有効化

en: Enable admin bar menu
ja_JP: 管理バーメニューを有効化

en: Enable asynchronous CSS
ja_JP: 非同期 CSS を有効にする

en: Enable debug mode
ja_JP: デバッグモードを有効化

en: Enable minification of CSS files
ja_JP: CSS ファイルの軽量化を有効にする

en: Enable minification of JavaScript files
ja_JP: JavaScript ファイルの軽量化を有効にする

en: Enable page caching
ja_JP: ページキャッシュを有効化

en: Enhanced logging and reporting
ja_JP: 拡張されたロギングとレポート

en: Enter email for logs here
ja_JP: ログ用のメールを入力してください

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: Error: %s is not a directory!
ja_JP: エラー: %s はディレクトリではありません。

en: Exclude
ja_JP: 除外

en: Expectation Failed
ja_JP: 期待は外れました

en: Expiration time:
ja_JP: 有効期限:

en: Export / import settings
ja_JP: エクスポート・インポート設定

en: Export settings
ja_JP: 設定をエクスポート

en: FAQs
ja_JP: よくある質問

en: Failed to save options
ja_JP: 設定の保存に失敗しました

en: Failed with error code %1$s - %2$s
ja_JP: エラー コード %1$s - %2$s で失敗しました

en: Fallback CSS
ja_JP: フォールバック CSS

en: Feedback
ja_JP: フィードバック

en: Finally, please take a look at our %1$spremium version%2$s, which is packed full of additional speed enhancements to make your site go even faster!
ja_JP: 最後に、サイトをさらに高速化するための追加の速度強化機能が満載の%1$sプレミアムバージョン%2$s をご覧ください。

en: Find out more here.
ja_JP: 詳しくはこちらをご覧ください。

en: Find out more.
ja_JP: 詳細はこちら。

en: First access
ja_JP: ファーストアクセス

en: Follow this link to get more information about Gzip compression.
ja_JP: Gzip 圧縮の詳細は、このリンクから確認できます。

en: Follow this link to get more information.
ja_JP: 詳細はこのリンクから確認してください。

en: Follow this link to install UpdraftPlus, to take a backup before optimization
ja_JP: 最適化の前にバックアップを取るために UpdraftPlus をインストールするには、このリンクに従ってください。

en: Follow this link to read more about lazy-loading images and video
ja_JP: 遅延読み込みの画像と動画の詳細については、このリンクをご覧ください

en: Follow this link to read the article about how to enable Gzip compression with your server software.
ja_JP: サーバーソフトウェアで Gzip 圧縮を有効にする方法に関する記事を読むには、このリンクをクリックしてください。

en: Follow this link to read the article about how to enable browser cache with your server software.
ja_JP: サーバーソフトウェアで、ブラウザキャッシュを有効にする方法についての記事を読むには、このリンクをクリックしてください。

en: Fonts
ja_JP: フォント

en: Forbidden
ja_JP: 禁止

en: Force HTTP
ja_JP: HTTPS を強制する

en: Force HTTPS
ja_JP: HTTPS を強制する

en: Fortnightly
ja_JP: 2週間ごと

en: Free
ja_JP: 無料

en: General settings
ja_JP: 一般設定

en: Generate separate files for mobile devices
ja_JP: モバイル端末用に別のファイルを生成

en: Get AIOS
ja_JP: AIOS を入手

en: Get UpdraftCentral
ja_JP: UpdraftCentral を入手

en: Get UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus を入手する

en: Get your specific queries addressed directly by our experts
ja_JP: 専門家が直接ご質問にお答えします

en: Give the right permissions to the right users.
ja_JP: 適切なユーザーに適切な権限を与えます。

en: Go there
ja_JP: ここへ移動

en: Google Fonts
ja_JP: Google フォント

en: Gzip compression
ja_JP: Gzip 圧縮

en: Gzip compression is already enabled.
ja_JP: Gzip 圧縮はすでに有効です。

en: Gzip compression is currently DISABLED.
ja_JP: Gzip 圧縮が現在無効です。

en: Gzip compression is currently ENABLED.
ja_JP: Gzip 圧縮が現在有効です。

en: Gzip compression settings
ja_JP: Gzip 圧縮設定

en: HTTP Code
ja_JP: HTTP コード

en: HTTP Headers
ja_JP: HTTP ヘッダー

en: HTTP Version Not Supported
ja_JP: HTTP バージョンはサポートされていません

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Here, you can export your WP-Optimize settings, either for use on another site, or to keep as a backup.
ja_JP: WP-Optimize の設定をエクスポートして、他のサイトで使う、あるいは単にバックアップとして保存できます。

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Hide advanced options
ja_JP: 高度なオプションを非表示

en: Highly efficient way to manage, optimize, update and backup multiple websites from one place.
ja_JP: 複数のサイトを一箇所から管理、最適化、更新、バックアップするための非常に効率的な方法です。

en: Hits
ja_JP: ヒット

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Host gravatars locally to reduce http requests and enhanced privacy.
ja_JP: Gravatar をローカルでホストして、HTTP リクエストを削減し、プライバシーを強化します。

en: Host gravatars locally.
ja_JP: Gravatar をローカルでホストします。

en: Hours
ja_JP: 時

en: How many last records store?
ja_JP: 過去の記録をいくつ保存しますか ?

en: How to use the cache feature
ja_JP: キャッシュ機能の使用方法

en: How to use the image compression feature
ja_JP: 画像圧縮機能の使用方法

en: However, the test file we fetched was not Gzip-compressed.
ja_JP: ですが、取得したテストファイルは Gzip 圧縮されていませんでした。

en: Hurry, offer ends 28 January.
ja_JP: お急ぎください。オファーは1月28日に終了します。

en: Hurry, offer ends 31 July.
ja_JP: お急ぎください。オファーは7月31日に終了します。

en: Hurry, offer ends 31 May.
ja_JP: お急ぎください。オファーは5月31日に終了します。

en: I have an idea to improve WP-Optimize
ja_JP: WP-Optimize を改善するアイデアがあります

en: I need help / something is not working
ja_JP: 助けが必要です / 何かがうまく機能していません

en: If a sitemap is available, then it will be used to determine which content gets cached.
ja_JP: サイトマップが利用可能な場合、キャッシュされるコンテンツを決定するために使用されます。

en: If any of the above strings is found in the User-Agent HTTP header, then the requested page will not be cached.
ja_JP: 上記の文字列のいずれかが User-Agent HTTP ヘッダーに見つかった場合、要求されたページはキャッシュされません。

en: If the option is not active, then all garbage data will be removed.
ja_JP: このオプションが有効でない場合、すべてのゴミデータは削除されます。

en: If you already have plugins for minifying, don't worry - WP-Optimize won't interfere unless you turn these options on.
ja_JP: すでに圧縮用のプラグインがある場合はご心配なく。WP-Optimize は、これらのオプションを有効化しない限り干渉しません。

en: If you have any issues or questions please contact %1$s support. %2$s
ja_JP: 問題や質問がある場合は、%1$s サポートにお問い合わせください。%2$s

en: If you like WP-Optimize,
ja_JP: もし、WP-Optimize を気に入ってくださった場合は、

en: If you like us, please consider leaving us a positive review.
ja_JP: もし私たちを気に入っていただけましたら、ぜひポジティブなレビューを残してください。

en: Iframes and Videos
ja_JP: iframe と動画

en: Image compression
ja_JP: 画像圧縮

en: Image sizes
ja_JP: 画像サイズ

en: Images
ja_JP: 画像

en: Images completed
ja_JP: 完了した画像

en: Images pending
ja_JP: 保留中の画像

en: Import settings
ja_JP: 設定をインポート

en: Importing...
ja_JP: インポート中 ...

en: Improves page loading time when YouTube videos are present on the page.
ja_JP: ページに YouTube 動画がある場合のページの読み込み時間が改善されます。

en: Inactive
ja_JP: 無効

en: Index Size
ja_JP: インデックスサイズ

en: Initialised
ja_JP: 初期化済み

en: Inline CSS
ja_JP: インライン CSS

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: Internal Link Juicer
ja_JP: 内部リンクジューサー

en: Internal Server Error
ja_JP: 内部サーバーエラー

en: It is also possible to exclude scripts by adding the "data-no-delay-js" attribute.
ja_JP: "data-no-delay-js" 属性を追加してスクリプトを除外することも可能です。

en: It seems one of Apache modules - mod_filter or mod_deflate - is not active.
ja_JP: Apache のモジュール、mod_filter または mod_deflate のいずれかが動作していないようです。

en: JavaScript files
ja_JP: JavaScript ファイル

en: Keep EXIF data
ja_JP: EXIF データを保持する

en: Keep last %s weeks data
ja_JP: 直近%s週間分のデータを保持する

en: Keeping last %s weeks data
ja_JP: 直近%s週間分のデータを保持しています

en: Last access
ja_JP: 最終アクセス

en: Last preload finished at %s
ja_JP: 最後のプリロードは %s に終了しました

en: Last scheduled optimization was at %s
ja_JP: 最後の最適化予定 %s

en: Lazy Loading
ja_JP: 遅延読み込み

en: Lazy-load
ja_JP: 遅延読み込み

en: Lazy-load images
ja_JP: 遅延読み込み画像

en: Length Required
ja_JP: 必要な長さ

en: Less
ja_JP: もっと少なく

en: List of browser agent strings which, if detected, will prevent caching
ja_JP: キャッシュ対象から除外するユーザーエージェント

en: List of browser agents strings or substrings that should not be served cached files (one per line)
ja_JP: キャッシュされたファイルを提供すべきではないブラザーエージェントの文字列または部分文字列のリスト (1 行に 1 つ)

en: List of cookies that will prevent caching when set.
ja_JP: 設定時にキャッシュ作成をブロックする Cookie の一覧。

en: List of processed files
ja_JP: 処理されたファイルの一覧

en: List paths (e.g. %s) that should not be cached (one per line)
ja_JP: キャッシュすべきではないパス (例: %s) のリスト (1行に1つずつ)

en: Load all CSS files asynchronously
ja_JP: CSS ファイルを非同期で読み込む

en: Load the following CSS files asynchronously
ja_JP: 次の CSS ファイルを非同期に読み込む

en: Loading URLs...
ja_JP: URL を読み込み中…

en: Loading data...
ja_JP: データを読み込み中 …

en: Loads a video hosted on vimeo.com
ja_JP: vimeo.com でホストされている動画を読み込む

en: Log events into a log file
ja_JP: イベントをログファイルに記録する

en: Log events into the PHP error log
ja_JP: ログイベントを PHP エラーログに書き出す

en: Log events to email
ja_JP: ログイベントをメールする

en: Log file does not exist or could not be read
ja_JP: ログファイルが存在しないか、読み取れませんでした

en: Logging settings
ja_JP: ログの設定

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Make sure you backup before you optimize your database
ja_JP: データベースを最適化する前に必ずバックアップしてください

en: Make your site fast & efficient
ja_JP: サイトを高速化 & 効率化

en: Make your site run faster by only loading parts of a web-page when it is visible to the user
ja_JP: ユーザーが見ることができるページの一部だけを読み込むことで、サイトの動作を高速化します。

en: Manage a multisite installation?
ja_JP: マルチサイトのインストールを管理しますか ?

en: Manage multiple sites from one location.
ja_JP: 複数のサイトを一元管理。

en: Manage unused images with WP-Optimize Premium.
ja_JP: WP-Optimize Premium で未使用の画像を管理しましょう。

en: Mark all images as uncompressed
ja_JP: すべての画像を未圧縮としてマークする

en: Mark as already compressed
ja_JP: 圧縮済みとしてマーク

en: Mark as uncompressed
ja_JP: 未圧縮としてマーク

en: Maximum Compression
ja_JP: 最大圧縮

en: Maximum compression
ja_JP: 最大圧縮

en: Maybe later
ja_JP: 多分後で

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Meta Key
ja_JP: メタキー

en: Meta Value
ja_JP: メタ値

en: Method Not Allowed
ja_JP: 許可されていないメソッド

en: Minify
ja_JP: 軽量化

en: Minify cache
ja_JP: キャッシュの最小化

en: Minify not enabled
ja_JP: 軽量化が有効ではありません

en: Minify size
ja_JP: サイズの最小化

en: Minify status
ja_JP: 軽量化のステータス

en: Miscellaneous
ja_JP: その他

en: Misdirected Request
ja_JP: 誤ったリクエスト

en: Monthly (approx. - every 30 days)
ja_JP: 毎月 (約30日毎)

en: Months
ja_JP: 月

en: More
ja_JP: もっと多く

en: More choice and flexibility
ja_JP: より多くの選択肢と柔軟性

en: More options
ja_JP: 詳細設定

en: More plugins
ja_JP: 他のプラグイン

en: More quality plugins
ja_JP: 高品質なプラグイン

en: Moved Permanently
ja_JP: 恒久的な移転

en: Multilingual and multi-currency compatible
ja_JP: 多言語および多通貨に対応

en: Multisite support
ja_JP: マルチサイトサポート

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: Name
ja_JP: 名前

en: Never
ja_JP: なし

en: Never.
ja_JP: なし。

en: New feature: WP-Optimize Premium can now optimize all sites within a multisite install, not just the main one.
ja_JP: 新機能: WP-Optimize Premium は、メインサイトだけでなく、マルチサイトインストール内のすべてのサイトを最適化できるようになりました。

en: News
ja_JP: ニュース

en: Newsletter
ja_JP: メールマガジン

en: Next schedule:
ja_JP: 次のスケジュール:

en: No
ja_JP: いいえ

en: No Akismet comment meta rows in your database
ja_JP: データベースに Akismet コメントのメタ行がありません

en: No Content
ja_JP: コンテンツなし

en: No WebP conversion tools are available on your web-server.
ja_JP: WebP 変換に必要なツールがサーバーにありません。

en: No auto draft posts found
ja_JP: 自動下書き投稿が見つかりません

en: No corrupted tables found
ja_JP: 破損したテーブルは見つかりませんでした

en: No file was found
ja_JP: ファイルが見つかりませんでした

en: No log files found
ja_JP: ログファイルが見つかりません

en: No optimization was indicated.
ja_JP: 最適化が選択されていません。

en: No orphaned attachments found
ja_JP: 孤立した添付ファイルは見つかりませんでした

en: No orphaned relationship data in your database
ja_JP: 孤立したデータはデータベースに存在しません

en: No pingbacks found
ja_JP: ピンバックが見付かりません

en: No post revisions found
ja_JP: 投稿リビジョンが見つかりません

en: No site-wide transient options found
ja_JP: サイト全体の Transient オプションが見つかりません

en: No spam comments found
ja_JP: スパムコメントは見つかりませんでした

en: No spam or trashed comments found
ja_JP: スパム、または、削除済みコメントは見つかりませんでした

en: No such command found
ja_JP: お探しのコマンドが見つかりません

en: No such optimization
ja_JP: 最適化するものがありません

en: No trackbacks found
ja_JP: トラックバックが見つかりません

en: No transient options found
ja_JP: transient オプションは見つかりません

en: No trashed comments found
ja_JP: ゴミ箱内にコメントが見つかりませんでした

en: No trashed posts found
ja_JP: ゴミ箱内の投稿は見つかりませんでした

en: No unapproved comments found
ja_JP: 未承認のコメントが見つかりません

en: No uncompressed images were found.
ja_JP: 未圧縮画像は見つかりませんでした。

en: Not Acceptable
ja_JP: 不可

en: Not Found
ja_JP: 見つかりません

en: Not Implemented
ja_JP: まだ実装されていません

en: Not Modified
ja_JP: 変更なし

en: Not available
ja_JP: 利用できません

en: Not keeping any revisions
ja_JP: リビジョンを保持していません

en: Not keeping recent data
ja_JP: 最近のデータを保持していません

en: Not sure how to use the cache feature?
ja_JP: キャッシュ機能の使用方法が分からない場合

en: Not sure how to use the image compression feature?
ja_JP: 画像圧縮機能の使用方法が分からない場合

en: Not sure what to choose?
ja_JP: 何を選ぶべきか分からない場合

en: Note:
ja_JP: 注:

en: Nothing to show
ja_JP: 表示するものがありません

en: Number of files:
ja_JP: ファイル数 :

en: Number of files: %s
ja_JP: ファイル数: %s

en: OK
ja_JP: はい

en: Only Network Administrator can activate the WP-Optimize plugin.
ja_JP: ネットワーク管理者のみが WP-Optimize プラグインを有効化できます。

en: Open the video in a new window
ja_JP: 新しいページで動画を開く

en: Optimization
ja_JP: 最適化

en: Optimization Preview
ja_JP: 最適化プレビュー

en: Optimization complete
ja_JP: 最適化完了

en: Optimization results:
ja_JP: 最適化結果:

en: Optimizations
ja_JP: 最適化

en: Optimize
ja_JP: 最適化

en: Optimize InnoDB tables anyway.
ja_JP: 無視して InnoDB テーブルを最適化します。

en: Optimize any site (or combination of sites) on the multisite network.
ja_JP: マルチサイトネットワーク上の任意のサイト (またはサイトの組み合わせ) を最適化します。

en: Optimize any site (or combination of sites) on your WordPress Multisite or network
ja_JP: WordPress のマルチサイトやサイトネットワーク上の任意のサイト (または複数サイト) を最適化

en: Optimize database tables
ja_JP: データベーステーブルの最適化

en: Optimize individual tables
ja_JP: 各テーブルを最適化

en: Optimized all the tables found in the database.
ja_JP: データベースに見つかったすべてのテーブルを最適化しました。

en: Optimizing table:
ja_JP: テーブルを最適化:

en: Options
ja_JP: オプション

en: Options can only be saved by network admin
ja_JP: ネットワーク管理者のみが設定を保存できます

en: Options updated successfully
ja_JP: 設定が正常に更新されました

en: Original
ja_JP: 元のサイズ

en: Other options
ja_JP: その他のオプション

en: Other tables will be optimized (%s).
ja_JP: 他のテーブルが最適化されます (%s)。

en: Our other plugins
ja_JP: 他のプラグイン

en: Output is too small (less than %d bytes) to be worth caching
ja_JP: 出力が小さすぎるため (%dバイト未満) キャッシュする価値がありません

en: Overhead
ja_JP: オーバーヘッド

en: Page cache
ja_JP: ページキャッシュ

en: Page cache is disabled.
ja_JP: ページキャッシュは無効です。

en: Page cache purged successfully
ja_JP: ページキャッシュを削除しました

en: Page caching
ja_JP: ページキャッシュ

en: Page type is not cacheable (search, 404 or password-protected)
ja_JP: ページタイプはキャッシュできません (404ページ、検索ページ、またはパスワード保護ページ)

en: Partial Content
ja_JP: 部分的なコンテンツ

en: Payload Too Large
ja_JP: ペイロードが大きすぎます

en: Payment Required
ja_JP: 支払いが必要です

en: Pending tasks cleared successfully
ja_JP: 保留中のタスクをクリアしました

en: Pending tasks could not be cleared
ja_JP: 保留中のタスクをクリアできませんでした

en: Perform optimizations on single tables
ja_JP: 単一のテーブルで最適化を実行する

en: Perform optimizations while your visitors sleep
ja_JP: 訪問者が眠っている間に最適化を実行

en: Performance
ja_JP: パフォーマンス

en: Permanent Redirect
ja_JP: 永続的なリダイレクト

en: Please check your folder's permissions
ja_JP: フォルダのパーミッションを確認してください

en: Please contact your website administrator to resolve this.
ja_JP: 問題を解決するにはサイト管理者に連絡してください。

en: Please select the images you want compressed from the "Uncompressed images" panel first
ja_JP: 最初に「非圧縮画像」パネルから圧縮したい画像を選択してください

en: Please try again later.
ja_JP: 後ほどもう一度お試しください。

en: Please update UpdraftPlus to the latest version.
ja_JP: UpdraftPlus を最新バージョンに更新してください。

en: Please upload a valid settings file.
ja_JP: 有効な設定ファイルをアップロードしてください。

en: Please use positive integers.
ja_JP: 正の整数を使用してください。

en: Please use valid values.
ja_JP: 有効な値を使用してください。

en: Please wait while the request is being processed
ja_JP: リクエストの処理中です。しばらくお待ちください

en: Please wait: compressing the selected image.
ja_JP: お待ちください。選択した画像を圧縮しています。

en: Please, select settings file.
ja_JP: 設定ファイルを選んでください。

en: Plugin settings
ja_JP: プラグイン設定

en: Possible causes include that Apache (your webserver) is not configured to allow .htaccess files to take effect, or one of Apache modules - mod_filter or mod_deflate - is not active, or the webserver is configured to disallow Gzip compression.
ja_JP: 原因としては、Apache (お使いの Web サーバー) が .htaccess ファイルを有効化するように設定されていないか、Apache モジュールの一つである mod_filter や mod_deflate が有効になっていないか、Web サーバーが Gzip 圧縮を許可しないように設定されているか、などが考えられます。

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Potentially uses lossy compression to ensure maximum savings per image, the resulting images are of a slightly lower quality
ja_JP: 画像ごとに最大の節約を確保するために損失圧縮を使用することがありますすが、結果として得られる画像の品質はわずかに低下します

en: Power tweaks
ja_JP: パワー調整

en: Precondition Failed
ja_JP: 前提条件が失敗

en: Preconnect
ja_JP: プリコネクト

en: Preload
ja_JP: 先読み

en: Preload now
ja_JP: 今すぐプリロードする

en: Preloading URLs into cache...
ja_JP: URL をキャッシュにプリロードしています...

en: Preloading is currently running in another process.
ja_JP: プリロードは現在別のプロセスで実行中です。

en: Premium
ja_JP: プレミアム

en: Premium / Plugin family
ja_JP: プレミアム / プラグインファミリー

en: Premium Upgrade
ja_JP: プレミアムアップグレード

en: Premium WooCommerce plugins
ja_JP: プレミアム WooCommerce プラグイン

en: Premium support
ja_JP: プレミアムサポート

en: Preserve EXIF data
ja_JP: EXIF データを保持

en: Press this to see if any changes were made to your Gzip configuration
ja_JP: これを押すと、Gzip の設定に変更が加えられたかどうかを確認できます

en: Preview found items
ja_JP: 見つかったアイテムをプレビュー

en: Preview, select and remove data and records available for optimization from the database
ja_JP: 最適化に利用可能なデータと記録を、データベースからプレビュー、選択、削除します。

en: Prioritize maximum compression
ja_JP: 最大圧縮を優先する

en: Prioritize retention of detail
ja_JP: 詳細情報の保持を優先する

en: Process CSS files
ja_JP: CSS ファイルを処理

en: Processing response
ja_JP: 応答処理中

en: Proxy Authentication Required
ja_JP: プロキシ認証が必要

en: Purge cache
ja_JP: キャッシュをパージ

en: Purge the cache
ja_JP: キャッシュをパージ

en: Quality add-ons for WooCommerce.
ja_JP: WooCommerce 用の高品質アドオン。

en: Range Not Satisfiable
ja_JP: 満足できない範囲

en: Read more about custom image sizes here.
ja_JP: カスタム画像サイズの詳細については、こちらをご覧ください。

en: Read more.
ja_JP: もっと読む。

en: Read our FAQ here
ja_JP: こちらで FAQ をお読みください

en: Read our article "Lossy vs Lossless image compression"
ja_JP: "Lossy vs Lossless image compression (非可逆画像圧縮 VS 可逆画像圧縮)" の記事をご覧ください

en: Read the documentation
ja_JP: ドキュメンテーションを読む

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
ja_JP: 考えられる原因とその修正方法のガイドについては、このページをお読みください。

en: Records
ja_JP: レコード

en: Redirection is enabled
ja_JP: リダイレクトが有効です

en: Redirection is not available
ja_JP: リダイレクトは利用できません

en: Referrer
ja_JP: リファラー

en: Refresh
ja_JP: 再読み込み

en: Refresh data
ja_JP: データを更新

en: Refresh image list
ja_JP: 画像リストを更新

en: Registered image sizes
ja_JP: 登録されている画像サイズ

en: Remember to save your settings so that your changes take effect.
ja_JP: 変更が有効になるように、設定を保存することを忘れないでください。

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove all transient options (not only expired)
ja_JP: すべての一時的なオプションを削除します（期限切れ以外も）

en: Remove auto-draft posts
ja_JP: 自動下書きの投稿を削除

en: Remove expired transient options
ja_JP: 期限切れの transient オプションを削除

en: Remove images that have been orphaned or are no longer in use
ja_JP: 孤立している画像または使用されなくなった画像を削除する

en: Remove orphaned attachments
ja_JP: 孤立した添付ファイルを削除する

en: Remove orphaned post meta
ja_JP: 孤立した投稿メタを削除

en: Remove pingbacks
ja_JP: ピンバックの削除

en: Remove selected sizes
ja_JP: 選択した容量を削除

en: Remove spam and trashed comments
ja_JP: スパムとゴミ箱のコメントを削除する

en: Remove spam and trashed comments which are older than %d weeks
ja_JP: %d週間以上前のスパムやゴミ箱に入れられたコメントを削除します

en: Remove the table
ja_JP: このテーブルを削除

en: Remove trackbacks
ja_JP: トラックバックの削除

en: Remove trashed posts
ja_JP: ゴミ箱にある投稿を削除する

en: Remove unapproved comments
ja_JP: 未承認コメントの削除

en: Remove unapproved comments which are older than %d weeks
ja_JP: %d週以上前の未承認のコメントを削除

en: Remove unused tags
ja_JP: 未使用のタグを削除

en: Remove unwanted images
ja_JP: 不要な画像を削除する

en: Remove unwanted images for better site performance.
ja_JP: サイトのパフォーマンスを向上させるために、不要な画像を削除します。

en: Repair
ja_JP: 修復

en: Repair corrupted tables here.
ja_JP: ここで破損したテーブルを修復します。

en: Repair database tables
ja_JP: データベースのテーブルを修復する

en: Repairing %s table was unsuccessful | Repairing %s tables were unsuccessful
ja_JP[0]: %s のテーブルの修復に失敗しました

en: Replace YouTube iframe with thumbnail image
ja_JP: YouTube の iframe をサムネイル画像に置き換え

en: Request Timeout
ja_JP: リクエストタイムアウト

en: Reset Content
ja_JP: コンテンツのリセット

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Restore original
ja_JP: 元に戻す

en: Restore original image
ja_JP: 元の画像を復元

en: Review
ja_JP: レビュー

en: Run all selected optimizations
ja_JP: 選択した全ての最適化を実行する

en: Run now
ja_JP: 今すぐ実行

en: Run optimization
ja_JP: 最適化を実行する

en: Run optimizations
ja_JP: 最適化を実行する

en: SSL options
ja_JP: SSL 設定

en: Same as cache lifespan
ja_JP: キャッシュ期間と同じ

en: Save 20%% with code %s
ja_JP: コード %s で 20%% 割引

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save settings
ja_JP: 設定を保存

en: Save time and boost SEO!
ja_JP: 時間を節約してSEOを強化しましょう !

en: Save time managing multiple sites from the WP command line
ja_JP: WP コマンドラインから複数のサイトを管理する時間を節約

en: Saved options
ja_JP: 保存された設定

en: Saving optimized image
ja_JP: 最適化された画像の保存中

en: Saving...
ja_JP: 保存中 ...

en: Schedule optimizations for set times e.g. overnight when server resources are high.
ja_JP: サーバーリソースが多い夜間など、設定された時間に最適化をスケジュールします。

en: Schedule preloader
ja_JP: プリローダーを予約

en: Scheduled clean-up settings
ja_JP: 予約クリーンアップ設定

en: Search for table
ja_JP: テーブルを検索

en: Secure your site
ja_JP: サイトを保護

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Select none
ja_JP: 選択しない

en: Select schedule type
ja_JP: スケジュールの種類を選択

en: Select schedule type (default is Weekly)
ja_JP: スケジュールタイプを選択 (デフォルト: 毎週)

en: Select site
ja_JP: サイトを選択

en: Send log messages to three additional locations: Slack, Syslog and Simple History
ja_JP: ログメッセージを次の3つの場所に送信します: Slack、Syslog、Simple History

en: Serve cached pages to logged in users
ja_JP: ログインしたユーザーにキャッシュされたページを表示する

en: Service Unavailable
ja_JP: サービスは利用できません

en: Service is provided by %s
ja_JP: サービスは %s によって提供されます

en: Service provider
ja_JP: サービスプロバイダ

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings updated.
ja_JP: 設定を更新しました。

en: Show
ja_JP: 表示

en: Show advanced options
ja_JP: 高度なオプションを表示

en: Show avatars.
ja_JP: アバターを表示。

en: Show compression meta-box on an image's dashboard media page.
ja_JP: 画像のダッシュボードメディアページに圧縮メタボックスを表示します。

en: Sign up
ja_JP: 登録

en: Site is frozen
ja_JP: サイトがフリーズ

en: Size name
ja_JP: サイズ名

en: Size savings
ja_JP: サイズ節約中

en: Skip image classes
ja_JP: 画像クラスをスキップ

en: Slow queries
ja_JP: 遅いクエリー

en: Sophisticated scheduling
ja_JP: 洗練されたスケジューリング

en: Started preload...
ja_JP: プリロードを開始しました...

en: Static file headers
ja_JP: 静的ファイルヘッダー

en: Stats cleared successfully
ja_JP: 統計データは正常に処理されました

en: Stats could not be cleared
ja_JP: 統計データを処理できませんでした

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Store the most recent log entries in the WordPress database
ja_JP: 最新のログエントリーを WordPress データベースに保存する

en: Successful
ja_JP: 成功

en: Support
ja_JP: サポート

en: Support & FAQs
ja_JP: サポート & よくある質問と答え

en: Support / FAQs
ja_JP: サポート / よくある質問と答え

en: Support and feedback
ja_JP: サポートとフィードバック

en: Support is available here.
ja_JP: サポートはこちらから。

en: Switch Proxy
ja_JP: プロキシの切り替え

en: System status
ja_JP: システムの状態

en: System status has been copied to the clipboard
ja_JP: システムステータスがクリップボードにコピーされました

en: Table
ja_JP: テーブル

en: Table name
ja_JP: テーブル名

en: Table usage
ja_JP: テーブルの使い方

en: Tables
ja_JP: テーブル

en: Tables not found.
ja_JP: テーブルがみつかりません。

en: Tables using the InnoDB engine (%d) will not be optimized.
ja_JP: InnoDB エンジンを利用しているテーブル(%d)は最適化されません。

en: Tables will be optimized (%s).
ja_JP: テーブルが最適化されます (%s)。

en: Take a backup with UpdraftPlus before any actions upon tables (recommended).
ja_JP: 推奨: テーブルに対するアクションを実行する前に、UpdraftPlus でバックアップを作成してください。

en: Take a backup with UpdraftPlus before doing this
ja_JP: この操作を行う前に UpdraftPlus でバックアップしてください

en: Take control of WordPress image sizes with WP-Optimize Premium.
ja_JP: WP-Optimize Premium で WordPress の画像サイズをコントロールしましょう。

en: Take control of clean-ups: Upgrade to Premium for a more powerful and flexible scheduler
ja_JP: クリーンアップの制御: より強力で柔軟なスケジューラーのためにプレミアムにアップグレードする

en: Tasks for preload site urls created.
ja_JP: サイトの URL をプリロードするためのタスクを作成しました。

en: Team lead
ja_JP: チームリード

en: Thank you for installing WP-Optimize!
ja_JP: WP-Optimize をインストールしていただきありがとうございます。

en: Thank you for updating WP-Optimize!
ja_JP: WP-Optimize をアップグレードしていただきありがとうございます。

en: Thank you so much!
ja_JP: どうもありがとう !

en: The %1$s plugin from %2$s.
ja_JP: %2$s からの %1$s プラグイン。

en: The JavaScript files will be combined and minified to lower the number and size of requests.
ja_JP: JavaScript のファイルを統合・軽量化して、リクエストの数と容量を減らします。

en: The backup file %s could not be deleted.
ja_JP: バックアップファイル %s は削除できませんでした。

en: The backup was not found; it may have been deleted or was already restored
ja_JP: バックアップが見つかりませんでした。すでに削除、または、復元されています。

en: The destination could not be written to.
ja_JP: 保存先に書き込むことができませんでした。

en: The file could not be copied; check your PHP error logs for details
ja_JP: ファイルがコピーできませんでした。詳細は PHP のエラーログを確認してください。

en: The file was compressed to %s using WP-Optimize
ja_JP: WP-Optimize でファイルを %s まで圧縮しました

en: The image was restored successfully
ja_JP: 画像の復元に成功しました

en: The minification cache was deleted.
ja_JP: 圧縮キャッシュを削除しました。

en: The original images are stored alongside the compressed images, you can visit the edit screen of the individual images in the Media Library to restore them.
ja_JP: 元の画像は圧縮画像と一緒に保存されます。メディアライブラリの個々の画像の編集画面にアクセスして、それらを復元できます。

en: The page cache was not purged.
ja_JP: ページキャッシュを削除しませんでした。

en: The page cache was successfully purged.
ja_JP: ページキャッシュを削除しました。

en: The scheduled preloading will run automatically in your chosen time period.
ja_JP: 予約済みのプリロードは、選択した期間に自動実行されます。

en: The selected images are being processed; please do not close the browser
ja_JP: 選択した画像は処理中です。ブラウザを閉じないでください

en: The stylesheets will be merged or inlined.
ja_JP: スタイルシートはマージまたはインライン化されます。

en: The team at WP-Optimize is working hard to make your site fast and efficient.
ja_JP: WP-Optimize のチームは、あなたのサイトを高速かつ効率的にするために努力しています。

en: There are no processed files yet.
ja_JP: 処理されたファイルがありません。

en: There was no scheduled optimization
ja_JP: 予約された最適化はありません

en: These image sizes were used by some of the themes or plugins installed previously and they remain within your database.
ja_JP: これらの画像サイズは、過去インストールされたテーマ、または、プラグインの一部で使用され、データベース内に残ります。

en: This action will trigger WP-Optimize to cache the site by visiting pages to preload them (so that they are ready the first time a human visitor wants them).
ja_JP: このアクションは、WP-Optimize がページを訪問してサイトをキャッシュするためのトリガーになります (人間の訪問者が最初に要求した際に準備ができているように)。

en: This is a REST API request (identified by REST_REQUEST constant)
ja_JP: これは REST APIリクエストです (REST_REQUEST 定数で識別されます)

en: This is all that's needed for caching to work.
ja_JP: これはキャッシュが機能するために必要なすべてのことです。

en: This option will, where relevant, retain data from the chosen period, and remove any garbage data before that period.
ja_JP: このオプションは選択した期間のデータは保持し、それより古いゴミデータを削除します。

en: This page has a fatal error
ja_JP: このページには致命的なエラーがあります

en: This will also affect Auto Clean-up process
ja_JP: これは自動クリーンアップにも影響します

en: This will also purge the page cache
ja_JP: これにより、ページキャッシュも削除されます

en: This will import data from:
ja_JP: こちらからデータをインポートします。

en: Time after which a new cached version will be generated (0 = only when the cache is emptied)
ja_JP: 新しいキャッシュされたバージョンが生成されるまでの時間 (0 = キャッシュが空になったときのみ)

en: Time elapsed
ja_JP: 経過時間

en: Times accessed
ja_JP: アクセスされた時間

en: Title
ja_JP: タイトル

en: To really turbo boost the performance of your WordPress website, check out more rated plugins below:
ja_JP: WordPress サイトのパフォーマンスを本当に向上させるには、以下の評価の高いプラグインをチェックしてください:

en: Total cache:
ja_JP: キャッシュ合計:

en: Total gain:
ja_JP: 削減量:

en: Total queries
ja_JP: 総クエリー数

en: Total size of database:
ja_JP: データベースの合計サイズ:

en: Total space saved: %s
ja_JP: 削減した総容量: %s

en: Total:
ja_JP: 合計:

en: Trackback/comments actions
ja_JP: トラックバックとコメントのアクション

en: Trackbacks
ja_JP: トラックバック

en: Trackbacks have now been disabled on all current and previously published posts.
ja_JP: トラックバックは、現在および過去に公開されたすべての投稿で無効になりました。

en: Trackbacks have now been enabled on all current and previously published posts.
ja_JP: トラックバックはすべての現在および過去に公開された投稿で有効になりました。

en: Tracking ID
ja_JP: トラッキング ID

en: Translate
ja_JP: 翻訳

en: Try for free
ja_JP: 無料で試す

en: Type
ja_JP: タイプ

en: URI Too Long
ja_JP: 長すぎる URI

en: URLs to exclude from caching
ja_JP: キャッシュ対象から除外する URL

en: Unauthorized
ja_JP: 無許可

en: Uncompressed images
ja_JP: 非圧縮画像

en: Unsupported Media Type
ja_JP: サポートされていないメディアタイプ

en: Unused image sizes
ja_JP: 未使用の画像サイズ

en: Unused images
ja_JP: 未使用の画像

en: Unused images and sizes
ja_JP: 未使用の画像とサイズ

en: Update
ja_JP: 更新

en: UpdraftCentral Dashboard
ja_JP: UpdraftCentral ダッシュボード

en: UpdraftCentral – save hours managing multiple WP sites from one place
ja_JP: UpdraftCentral – 1つの場所から複数のWPサイトを管理する時間を節約

en: UpdraftPlus is the world's most trusted backup plugin, from the owners of WP-Optimize.
ja_JP: UpdraftPlusは、WP-Optimize のオーナーが提供している世界で最も信頼されているバックアッププラグインです

en: UpdraftPlus needs to be updated to 1.12.33 or higher in order to backup the database before optimization.
ja_JP: 最適化前にデータベースをバックアップするには、UpdraftPlus を1.12.33以降に更新する必要があります。

en: UpdraftPlus – the ultimate protection for your site, hard work and business
ja_JP: UpdraftPlus –サイト、ビジネスの究極の保護システム

en: Upgrade now
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: Upgrade to WP-Optimize Premium to unlock this feature.
ja_JP: この機能を利用するには、WP-Optimize Premium にアップグレードしてください。

en: Use the wildcard * to exclude child URLs.
ja_JP: 子 URL を除外するにはワイルドカード (*) を使用してください。

en: Use the wildcard * to similar JavaScript files.
ja_JP: 類似の JavaScript ファイルにはワイルドカード * を使用します。

en: Use these buttons to enable or disable any future comments on all your previously published posts.
ja_JP: 過去に公開された投稿へのコメントを有効にするか無効にするかを選択できます。

en: Use these buttons to enable or disable any future trackbacks on all your previously published posts.
ja_JP: 過去に公開された投稿へのトラックバックを有効にするか無効にするかを選択できます。

en: Use this if you are having issues with a specific JavaScript file.
ja_JP: 特定の JavaScript ファイルに問題がある場合はこれを使用。

en: Useful if your website has mobile-specific content.
ja_JP: サイトにモバイル固有のコンテンツがある場合に役立ちます。

en: Useful links
ja_JP: 便利なリンク

en: User ID
ja_JP: ユーザー ID

en: User is logged in
ja_JP: ユーザーはログイン中

en: Uses lossless compression, which results in much better image quality but lower filesize savings per image
ja_JP: 可逆圧縮を使用しているため画質は格段に向上しますが、画像あたりのファイルサイズの節約にはなりません

en: Value
ja_JP: 値

en: Video preview
ja_JP: 動画のプレビュー

en: View Image
ja_JP: 画像を表示

en: View logs
ja_JP: ログを表示

en: View the files
ja_JP: ファイルを表示

en: WARNING
ja_JP: 警告

en: WP-O cache directory was not found
ja_JP: WP-O キャッシュディレクトリが見つかりませんでした

en: WP-O cache parent directory was not found
ja_JP: WP-O キャッシュの親ディレクトリが見つかりませんでした

en: WP-Optimize (Free) has been de-activated, because WP-Optimize Premium is active.
ja_JP: WP-Optimize Premiumが有効になっているため、WP-Optimize（無料）は無効になっています。

en: WP-Optimize - Clean, Compress, Cache
ja_JP: WP-Optimize - クリーン、圧縮、キャッシュ

en: WP-Optimize Premium comes with a feature to easily remove orphaned images, or images that exceed a certain size from your website.
ja_JP: WP-Optimize Premiumには、孤立した画像、または、Webサイトから特定のサイズを超える画像を簡単に削除する機能が付属しています。

en: WP-Optimize free / premium comparison
ja_JP: WP-Optimize 無料/プレミアムの比較:

en: WP-Optimize image settings
ja_JP: WP-Optimize 画像設定

en: WP-Optimize makes your site fast and efficient. It cleans the database, compresses images and caches pages. Fast sites attract more traffic and users.
ja_JP: WP-Optimize は、サイトを高速に、かつ効率化します。データベースをクリーンアップし、画像を圧縮、ページをキャッシュします。高速化されたサイトは、より多くのトラフィックとユーザーにつながります。

en: WP-Optimize requires a minimum PHP version of %1$s and WordPress version of %2$s or higher
ja_JP: WP-Optimize には、PHP バージョン %1$s 以上と WordPress バージョン %2$s 以上が必要です

en: WP-Optimize will automatically detect and configure itself optimally for your site.
ja_JP: WP-Optimizeは、自動的に状況を検出し、サイトに最適な設定を行います。

en: Want to improve WP-Optimize for speakers of your language? Go here for instructions
ja_JP: あなたの言語を話す人向けに WP-Optimize を改善したいですか ? 手順についてはこちらをご覧ください

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Warning:
ja_JP: 警告:

en: Warning: you should read the FAQ on the risks of this operation first.
ja_JP: 警告: まず FAQ をご覧になって、この操作のリスクを確認してください。

en: Watch our how-to video below.
ja_JP: 以下の解説動画をご覧ください。

en: Watch our howto video below.
ja_JP: 以下の解説動画をご覧ください。

en: We can't definitely determine Gzip status as API doesn't return correct answer.
ja_JP: API が正しい返答を返さないため、Gzip ステータスを確定できません。

en: We could not determine if Gzip compression is enabled.
ja_JP: Gzip 圧縮が有効かどうかを判定できませんでした。

en: We don't cache RSS feeds
ja_JP: RSS フィードはキャッシュしません

en: We successfully added Gzip compression settings into .htaccess file.
ja_JP: Gzip 圧縮設定を .htaccess ファイルに追加しました。

en: We successfully updated your .htaccess file.
ja_JP: .htaccess ファイルを更新しました。

en: WebP conversion
ja_JP: WebP 変換

en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: Whether manually or on a schedule, these settings apply whenever a relevant optimization is run.
ja_JP: これらの設定は、手動でも予約でも、関連する最適化が実行されるたびに適用されます。

en: Which was exported on:
ja_JP: こちらエクスポートされました:

en: Wipe settings
ja_JP: 設定を消去

en: WordPress core
ja_JP: WordPress コア

en: Yes
ja_JP: はい

en: You are about to remove the table %s.
ja_JP: %s テーブルを削除しようとしています:

en: You can tweak the settings below and in the advanced settings tab, if needed.
ja_JP: 必要に応じて、以下の設定と「詳細設定」タブで設定を調整できます。

en: You do not have permission to purge the cache
ja_JP: キャッシュを消去する権限がありません

en: You have no permissions to manage WP-Optimize settings.
ja_JP: WP-Optimize の設定を管理する権限がありません。

en: You have no permissions to run optimizations.
ja_JP: 最適化を実行する権限がありません。

en: You may need it for some CDN plugins to work:
ja_JP: 一部の CDN プラグインが機能するために必要になる場合があります:

en: You may wish to run a backup before optimizing.
ja_JP: 最適化する前にバックアップを実行することをお勧めします。

en: You should speak to your web hosting support to find how to enable it.
ja_JP: ホスティングサービスのサポートに連絡して、有効化する方法を見つける必要があります。

en: Your CDN domain
ja_JP: CDN ドメイン

en: Your database has %s corrupted table. | Your database has %s corrupted tables.
ja_JP[0]: データベースに%s個の破損テーブルがあります。

en: Your server uses Brotli compression instead of Gzip, which is good.
ja_JP: サーバーは Gzip ではなく Brotli 圧縮を使用しています。これは良いことです。

en: Your website seems to use Cloudflare, which handles the browser caching rules.
ja_JP: サイトは Cloudflare を使用しており、そちらでブラウザーのキャッシングルールが処理されているようです。

en: across %d site | across %d sites
ja_JP[0]: %d個のサイト間

en: across %s site | across %s sites
ja_JP[0]: %s個のサイト間

en: checkout
ja_JP: 購入手続き

en: day(s)
ja_JP: 日

en: days
ja_JP: 日

en: disabled
ja_JP: 無効

en: e.g. You may want to exclude 'fontawesome' or other libraries from the initial load
ja_JP: 例: "fontawesome" やその他のライブラリを初期ロードから除外できます

en: enabled
ja_JP: 有効

en: go back
ja_JP: 戻る

en: hour(s)
ja_JP: 時間

en: inactive
ja_JP: 無効

en: more
ja_JP: 詳細

en: no title
ja_JP: タイトルはありません

en: not installed
ja_JP: インストールされていません

en: notice image
ja_JP: 通知画像

en: or
ja_JP: または

en: please give us a positive review, here.
ja_JP: こちらよりレビューしてください。

en: please tell us why at this link.
ja_JP: その理由をこのリンクからお知らせください。

en: running on:
ja_JP: 環境:

en: template not found
ja_JP: テンプレートが見つかりません
