Plugins - Translate WordPress with GTranslate - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (238 entries)

en: We try to help everyone as time permits.
ja_JP: 私たちはお役に立てるよう心がけています。

en: WordPress Forum Support
ja_JP: WordPress のフォーラムサポート

en: Forum Support (free)
ja_JP: フォーラムサポート (無料)

en: Live Chat (for paid plans and pre-sales questions)
ja_JP: ライブチャット (有料プラン、プリセールス専用)

en: Wrapper selector CSS can be used to render the language selector inside matching elements.
ja_JP: ラッパーセレクタ CSS は、一致する要素の中に言語セレクタを表示するために使用することができます。

en: Show floating language selector option is the easiest and suitable for most websites.
ja_JP: フローティング言語セレクタを表示するオプションは、最も簡単で、ほとんどのサイトに適しています。

en: You can use GTranslate Widget in any pre-defined widget locations.
ja_JP: 任意の事前定義されたウィジェットで GTranslate ウィジェットを使用することができます。

en: Edit config.php
ja_JP: config.php を編集

en: Translation debug mode is ON.
ja_JP: 翻訳デバッグモードが ON になっています。

en: Please note that sensitive information can be written into gtranslate/url_addon/debug.txt file, which can be accessed publicly. It is your responsibility to deny public access to it and clean debug information after you are done.
ja_JP: gtranslate/url_addon/debug.txt ファイルに機密情報が書き込まれ、一般に公開される可能性があることに注意してください。このファイルへの一般からのアクセスを拒否し、終了後にデバッグ情報を消去する必要があります。

en: Email translation debug mode is ON.
ja_JP: メール翻訳デバッグモードが ON になっています。

en: View debug.txt
ja_JP: debug.txt を見る

note: Description of the plugin
en: Translate your website and make it multilingual. For support visit <a href="https://wordpress.org/support/plugin/gtranslate">GTranslate Support Forum</a>.
ja_JP: サイトを翻訳し多言語化します。サポートは <a href="https://wordpress.org/support/plugin/gtranslate">GTranslate サポートフォーラム</a> をご覧ください。

en: Flag style
ja_JP: 国旗のスタイル

en: Synchronize custom domains with GTranslate dashboard: https://my.gtranslate.io
ja_JP: GTranslate ダッシュボード https://my.gtranslate.io とカスタムドメインを同期させる

en: Detect browser language
ja_JP: ブラウザーの言語を検出する

en: Domain
ja_JP: ドメイン

en: Language
ja_JP: 言語

en: Synchronizing...
ja_JP: 同期中...

en: Custom domains
ja_JP: カスタムドメイン

en: Debug Email Translation
ja_JP: メール翻訳のデバッグ

en: Monochrome flags:
ja_JP: モノクロの国旗:

en: Dropdown background color
ja_JP: ドロップダウンの背景色

en: Color options
ja_JP: 色の設定

en: Dropdown hover color
ja_JP: ドロップダウンのマウスホバー時の色

en: Dropdown text color
ja_JP: ドロップダウンの文字色

en: Switcher background hover color
ja_JP: 言語スイッチャーのマウスホバー時の背景色

en: Switcher background shadow color
ja_JP: 言語スイッチャーの背景の影の色

en: Switcher background color
ja_JP: 言語スイッチャーの背景色

en: Switcher border color
ja_JP: 言語スイッチャーの枠線色

en: Switcher arrow color
ja_JP: 言語スイッチャーの下向き矢印の色

en: Switcher text color
ja_JP: 言語スイッチャーの文字色

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: Enable WooCommerce Email Translation
ja_JP: WooCommerce メール翻訳を有効化する

en: How-tos
ja_JP: ハウツー集

en: Website Translation Quote
ja_JP: ウェブサイト翻訳のお見積もり

en: Automatic translation post-editing service and professional translations
ja_JP: 自動翻訳後編集サービスと専門的な翻訳

en: GTranslate Settings
ja_JP: GTranslate 設定

en: Please go to <a href="
ja_JP: <a href=" で確認してください

en: User dashboard
ja_JP: ユーザーダッシュボード

en: Add hreflang tags
ja_JP: hreflang タグを追加する

en: Deactivate %s plugin
ja_JP: %s プラグインを停止する

en: %s plugin causes conflicts with GTranslate.
ja_JP: %s プラグインは GTranslate とのコンフリクトを起こします。

en: Please deactivate %s plugin
ja_JP: %s プラグインを停止してください

en: Auto switch to browser language
ja_JP: ブラウザの言語へ自動的に切り替える

note: Author of the plugin
en: Translate AI Multilingual Solutions
ja_JP: AI 多言語ソリューションを翻訳する

en: Try Now (15 days free)
ja_JP: 今すぐ試す ( 15日間無料 )

en: Search engine indexing
ja_JP: 検索エンジンにインデックスする

en: for paid plans only
ja_JP: 有料プランのみ

en: Paid version advantages
ja_JP: 有料プランの機能

en: Priority Live Chat support
ja_JP: 優先的なライブチャットサポート

en: Works in China
ja_JP: 中国で動作確認済

en: Increased international traffic and AdSense revenue
ja_JP: 増加された海外からのトラフィックとAdSenseの収益

en: We are here to make your experience with GTranslate more convenient.
ja_JP: お客様が GTranslate をより便利にお使いいただけるように、私たちはここにいます。

en: Language hosting (custom domain like example.fr, example.es)
ja_JP: 言語のホスティング (example.fr、example.es のようなカスタムドメイン)

en: Meta data translation (keywords, page description, etc...)
ja_JP: メタデータの翻訳 (キーワード、ディスクリプションなど)

en: Popup
ja_JP: ポップアップ

en: Love GTranslate? Give us 5 stars on WordPress.org :)
ja_JP: GTranslate を気に入りましたか?  WordPress.org で5つ星評価をください :)

en: Reviews
ja_JP: レビュー

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Compare plans
ja_JP: プランを比較

en: About GTranslate team
ja_JP: GTranslate チームについて

en: Videos
ja_JP: 動画

en: Useful links
ja_JP: 便利なリンク

en: GTranslate language switcher
ja_JP: GTranslate 言語スイッチャー

en: You can have <b>neural machine translations</b> which are human level by upgrading your GTranslate.
ja_JP: あなたの GTranslate をアップグレードすることにより、人力翻訳水準の<b>ニューラル機械翻訳</b>を利用できるようになります。

en: Human level neural translations
ja_JP: 人力翻訳水準のニューラル翻訳

en: URL/slug translation
ja_JP: URL / スラッグ翻訳

en: Colombia flag
ja_JP: コンビア国旗

en: Argentina flag
ja_JP: アルゼンチン国旗

en: Quebec flag
ja_JP: ケベック国旗

en: Canada flag
ja_JP: カナダ国旗

en: Language codes
ja_JP: 言語コード

en: Language names
ja_JP: 言語名称

en: Flags with language code
ja_JP: 言語コードのある国旗

en: Flags with language name
ja_JP: 言語名称のある国旗

en: Please add the following rules to the top of your .htaccess file
ja_JP: 次のルールを .htaccess ファイルに追加してください

en: Cannot update gtranslate/url_addon/config.php file. Make sure to update it manually and set correct $main_lang.
ja_JP: gtranslate/url_addon/config.php ファイルを更新できません。必ず手動で更新し、正しい $main_lang を設定してください。

en: None
ja_JP: なし

en: Show in menu
ja_JP: メニューに表示

en: .htaccess file updated
ja_JP: .htaccess ファイルアップロード済み

en: FAQ
ja_JP: よくある質問

en: Enable URL Translation
ja_JP: URL 翻訳を有効化

en: Bottom right
ja_JP: 右下

en: Bottom left
ja_JP: 左下

en: Top right
ja_JP: 右上

en: Top left
ja_JP: 左上

en: Show floating language selector
ja_JP: フローティング言語セレクタの表示

en: No
ja_JP: なし

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Website Translator
ja_JP: ウェブサイト翻訳

en: Widget options
ja_JP: ウィジェット設定

en: Dropdown
ja_JP: ドロップダウン

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: Telugu
ja_JP: テルグ語

en: Tamil
ja_JP: タミル語

en: Tajik
ja_JP: タジク語

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Urdu
ja_JP: ウルドゥー語

en: Uzbek
ja_JP: ウズベク語

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: Welsh
ja_JP: ウェールズ語

en: Xhosa
ja_JP: コサ語

en: Yiddish
ja_JP: イディッシュ語

en: Yoruba
ja_JP: ヨルバ語

en: Zulu
ja_JP: ズールー語

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Samoan
ja_JP: サモア語

en: Latin
ja_JP: ラテン文字

en: Scottish Gaelic
ja_JP: スコットランドゲール語

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Sesotho
ja_JP: ソト語

en: Lithuanian
ja_JP: リトアニア語

en: Shona
ja_JP: ショナ語

en: Luxembourgish
ja_JP: ルクセンブルク語

en: Sindhi
ja_JP: シンド語

en: Macedonian
ja_JP: マケドニア語

en: Sinhala
ja_JP: シンハラ語

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Malagasy
ja_JP: マダガスカル語

en: Slovenian
ja_JP: スロベニア語

en: Somali
ja_JP: ソマリ語

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Sundanese
ja_JP: スーダン語

en: Swahili
ja_JP: スワヒリ語

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Malay
ja_JP: マレー語

en: Malayalam
ja_JP: マラヤーラム語

en: Lao
ja_JP: ラオ語

en: Maltese
ja_JP: マルタ語

en: Kyrgyz
ja_JP: キルギス語

en: Maori
ja_JP: マオリ語

en: Marathi
ja_JP: マラーティー語

en: Mongolian
ja_JP: モンゴル語

en: Myanmar (Burmese)
ja_JP: ミャンマー語

en: Nepali
ja_JP: ネパール語

en: Norwegian
ja_JP: ノルウェー語

en: Pashto
ja_JP: パシュトゥー語

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Punjabi
ja_JP: パンジャーブ語

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Khmer
ja_JP: クメール語

en: Kazakh
ja_JP: カザフ語

en: Kannada
ja_JP: カンナダ語

en: Javanese
ja_JP: ジャワ語

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Gujarati
ja_JP: グジャラート語

en: Haitian Creole
ja_JP: ハイチ語

en: Hausa
ja_JP: ハウサ語

en: Kurdish (Kurmanji)
ja_JP: クルク語

en: Hawaiian
ja_JP: ハワイ語

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Hmong
ja_JP: モン語

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: Icelandic
ja_JP: アイスランド語

en: Igbo
ja_JP: イボ語

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Irish
ja_JP: アイルランド語

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Corsican
ja_JP: コルシカ語

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: English
ja_JP: 英語

en: Esperanto
ja_JP: エスペラント語

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: Estonian
ja_JP: エストニア語

en: Filipino
ja_JP: フィリピン語

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: French
ja_JP: フランス語

en: Frisian
ja_JP: フリジア語

en: Georgian
ja_JP: グルジア語

en: Galician
ja_JP: ガリシア語

en: Albanian
ja_JP: アルバニア語

en: Amharic
ja_JP: アムハラ語

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Armenian
ja_JP: アルメニア語

en: Azerbaijani
ja_JP: アゼルバイジャン語

en: Basque
ja_JP: バスク語

en: Belarusian
ja_JP: ベラルーシ語

en: Bengali
ja_JP: ベンガル語

en: Bosnian
ja_JP: ボスニア語

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: Catalan
ja_JP: カタロニア語

en: Chichewa
ja_JP: チェワ語

en: Flags
ja_JP: 国旗

en: Chinese (Simplified)
ja_JP: 中国語 (簡体字)

en: Globe
ja_JP: 地球儀

en: Chinese (Traditional)
ja_JP: 中国語 (繁体字)

en: Cebuano
ja_JP: セブアノ語

en: Nice dropdown with flags
ja_JP: ドロップダウン付き国旗

en: Flags and dropdown
ja_JP: 国旗とドロップダウン

en: Afrikaans
ja_JP: アフリカーンス語

en: Widget look
ja_JP: ウィジェット表示

en: Translate from
ja_JP: 翻訳元言語

en: Did you know?
ja_JP: 知っていましたか？

en: Maybe later
ja_JP: あとで

en: Please Leave a Review
ja_JP: レビューを残してください

en: Edit translations manually
ja_JP: 翻訳を手動で編集

en: Live Chat
ja_JP: ライブチャット

en: Widget preview
ja_JP: ウィジェットプレビュー

en: Learn more
ja_JP: 詳細はこちら

en: I have already left a review
ja_JP: すでにレビューしています

en: Never show again
ja_JP: 今後表示しない

en: Sure! I would love to!
ja_JP: ええ、良いですよ !

en: Changes Saved
ja_JP: 変更を保存しました

en: Flag size
ja_JP: 旗の大きさ

en: Uncheck All
ja_JP: すべて選択解除

en: Check All
ja_JP: すべて選択

en: You can <b>edit translations</b> by upgrading your GTranslate.
ja_JP: GTranslate をアップグレードすることで、<b>翻訳の編集</b>が可能になります。

en: Save Changes
ja_JP: 変更内容を保存

en: Seamless updates
ja_JP: シームレスな更新

en: You can <b>increase</b> your <b>AdSense revenue</b> by upgrading your GTranslate.
ja_JP: GTranslateをアップグレードすることで、<b>AdSenseの収益</b>を<b>増やす</b>ことができます。

en: Languages
ja_JP: 言語

en: You can <b>increase</b> your international <b>traffic</b> by upgrading your GTranslate.
ja_JP: あなたの GTranslate をアップグレードすることにより、あなたの国際的な<b>トラフィック</b>を<b>増やす</b>ことができます。

en: Alternative flags
ja_JP: その他の国旗

en: Sub-domain URL structure
ja_JP: サブドメイン URL の構造

en: Sub-directory URL structure
ja_JP: サブディレクトリ の URL 構造

en: GTranslate - your window to the world
ja_JP: GTranslate - あなたの世界への窓

en: USA flag
ja_JP: アメリカ国旗

en: Brazil flag
ja_JP: ブラジル国旗

en: Mexico flag
ja_JP: メキシコ国旗

en: Line break after flags
ja_JP: 国旗のあとで改行する

en: We hope you have enjoyed using GTranslate! Would you mind taking a few minutes to write a review on WordPress.org? <br>Just writing a simple <b>'thank you'</b> will make us happy!
ja_JP: GTranslateをご利用いただき、ありがとうございました。WordPress.org にてレビューを書いていただけませんか？<br>簡単に<b>Thank You'</b>を書いていただくだけでも、私たちは嬉しくなります。

en: Search engine friendly (SEF) URLs
ja_JP: 検索エンジンフレンドリー (SEF) なURL

en: You can have your <b>translated pages indexed</b> in search engines by upgrading your GTranslate.
ja_JP: あなたのGTranslateをアップグレードすることにより、検索エンジンであなたの<b>翻訳されたページのインデックス</b>が可能となります。

en: GTranslate Options
ja_JP: GTranslate オプション

en: Language hosting
ja_JP: 言語ホスティング

en: Flag languages
ja_JP: 国旗と言語

en: Persian
ja_JP: ペルシア語
